RL07S112GRE6
Mfr.Part #
RL07S112GRE6
Description
RES 1.1K OHM 1/4W 2% AXIAL
Power Rating :
250mW
Diameter :
2.29mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lead, Tin
Published :
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Resistance :
1.1kOhms
Composition :
Metal Film
Max Operating Temperature :
175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±2%
Max Power Dissipation :
250mW
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Width :
2.29mm
Length :
6.096mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Datasheets
RL07S112GRE6
Vishay / Dale RL07S112GRE6
Through Hole 1.1kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,