RL07S112GR36
Mfr.Part #
RL07S112GR36
Description
RES 1.1K OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Power Dissipation :
250mW
Additional Feature :
FLAME PROOF
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±2%
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
2.29mm
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
Wire
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mount :
Through Hole
Packing Method :
TR, 11.5 INCH
Lead, Tin
Construction :
Tubular
Resistance :
1.1kOhm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RL07S112GR36
Vishay / Dale RL07S112GR36
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.1kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,