RL07S111GRSL
Mfr.Part #
RL07S111GRSL
Description
RES 110 OHM 1/4W 2% AXIAL
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±2%
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Construction :
Tubular
Resistance :
110Ohm
Power Rating :
250mW