RL07S111GRE6
Mfr.Part #
RL07S111GRE6
Description
RES 110 OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Diameter :
2.29mm
Resistance :
110Ohm
Power Rating :
250mW
Through Hole
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Additional Feature :
FLAME PROOF
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±2%
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Construction :
Tubular
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RL07S111GRE6
Vishay / Dale RL07S111GRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 110Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,