RL07S111GBSL
Mfr.Part #
RL07S111GBSL
Description
RES 110 OHM 1/4W 2% AXIAL
Resistance :
110Ohm
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±2%
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
250mW
Diameter :
2.29mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Power (Watts) :
0.25W 1/4W