RL07S104GRSL
Mfr.Part #
RL07S104GRSL
Description
RES 100K OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Additional Feature :
FLAME PROOF
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Metal Film
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Resistance :
100kOhm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
2.29mm
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Contains Lead
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Tolerance :
±2%