RL07S104GB14
Mfr.Part #
RL07S104GB14
Description
RES 100K OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Lead Length :
38.1mm
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Metal Film
Lead Free :
Contains Lead
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Construction :
Tubular
Pbfree Code :
No
Published :
Lead Diameter :
640 μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±2%
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Diameter :
2.29mm
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Package / Case :
Axial
Additional Feature :
FLAME PROOF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated DC :
250V
Terminal Shape :
Wire
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
100kOhm
Surface Mount :
Voltage - Rated :
250V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
RL07S104GB14
Vishay / Dale RL07S104GB14
FIXED RESISTOR, 100kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,