RL07S103JRE6
Mfr.Part #
RL07S103JRE6
Description
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL
Power Rating :
250mW
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Additional Feature :
FLAME PROOF
Published :
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Diameter :
2.29mm
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL-PRF-22684
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
10kOhm
Construction :
Tubular
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm