RL07S103JB14
Mfr.Part #
RL07S103JB14
Description
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power Rating :
250mW
Diameter :
2.29mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Construction :
Tubular
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Published :
Pbfree Code :
No
Additional Feature :
FLAME PROOF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistance :
10kOhm
Max Power Dissipation :
250mW