RL07S103GRE6
Mfr.Part #
RL07S103GRE6
Description
RES 10K OHM 1/4W 2% AXIAL
Stock
289
In Stock :
289
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Diameter :
2.29mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Pbfree Code :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Wire
Published :
2013
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
10kOhm
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
RL07S103GRE6
Vishay / Dale RL07S103GRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 10kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,