RL07S103GB14
Mfr.Part #
RL07S103GB14
Description
RES 10K OHM 1/4W 2% AXIAL
Stock
323
In Stock :
323
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
250V
Packaging :
Bulk
Lead, Tin
Lead Diameter :
640 μm
Pbfree Code :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Published :
2015
Package / Case :
Axial
Lead Length :
38.1mm
Surface Mount :
MIL-PRF-22684
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±2%
Power Rating :
250mW
JESD-609 Code :
e0
REACH SVHC :
Unknown
Resistance :
10kOhm
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Diameter :
2.29mm
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RL07S103GB14
Vishay / Dale RL07S103GB14
FIXED RESISTOR, 10kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,