RL07S102JB14
Mfr.Part #
RL07S102JB14
Description
RES 1K OHM 1/4W 5% AXIAL
Stock
651
In Stock :
651
Through Hole Resistors
Length :
6.096mm
Tolerance :
±5%
Contains Lead
Max Operating Temperature :
175°C
Resistance :
1kOhms
Diameter :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Width :
2.29mm
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage - Rated DC :
250V
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Published :
2010
Datasheets
RL07S102JB14
Vishay / Dale RL07S102JB14
Through Hole 1kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,