RL07S102GRSL
Mfr.Part #
RL07S102GRSL
Description
RES 1K OHM 1/4W 2% AXIAL
12 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
1kOhm
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Diameter :
2.29mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±2%
Additional Feature :
FLAME PROOF
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Datasheets
RL07S102GRSL
Vishay / Dale RL07S102GRSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 1kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,