RL07S102GRE6
Mfr.Part #
RL07S102GRE6
Description
RES 1K OHM 1/4W 2% AXIAL
Stock
795
In Stock :
795
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated :
250V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Wire
Lead Diameter :
640 μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2013
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Tubular
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Resistance :
1kOhm
Tolerance :
±2%
Diameter :
2.29mm
Max Power Dissipation :
250mW
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RL07S102GRE6
Vishay / Dale RL07S102GRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 1kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,