34ASP58T7M2QT
Mfr.Part #
34ASP58T7M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Series :
34A
Illumination Type :
Non-Illuminated
Max Operating Temperature :
85 °C
Grayhill
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Body Length or Diameter :
16.51mm
No
Mechanical Life :
40000 cycles
Termination :
PC Pin
Bushing Type :
Length - Termination :
0.25 inch
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Voltage Rating - AC :
125V
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Bulk
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage Rating (DC) :
28 V
Voltage Rating (AC) :
125 V
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Actuator Length :
17.45mm
Terminal Length :
0.25 inch
Voltage - Rated DC :
28V
Termination Style :
PC Pin
Body Breadth :
12.7 mm
Voltage - Rated AC :
125V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Illumination Voltage (Nominal) :
Mount :
PC Mount, Panel
Contact Plating :
Contact Resistance :
0.01mOhm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Body Height :
10.541mm
Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
-30 °C
SPDT
Bushing Length :
0.448 inch
Contact Current(DC)-Max :
5A
Voltage Rating - DC :
28V
Throw Configuration :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
40,000 Cycles
Contact Current(AC)-Max :
2A
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Illumination Type, Color :
Datasheets
34ASP58T7M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"