34ASP11B1M7QT
Mfr.Part #
34ASP11B1M7QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Bushing Length :
0.35 inch
Termination Type :
Solder
Contact Current(AC)-Max :
2A
Body Height :
20.32mm
Series :
34A
Voltage Rating - AC :
125V
Actuator Length :
10.41mm
Illumination Type, Color :
Contact Current(DC)-Max :
5A
Mount :
Brackets, Panel, Vertical
Center Contact Plating :
Silver
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Body Length or Diameter :
12.7mm
Current Rating :
5A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Terminal Length :
0.125 inch
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage - Rated DC :
28V
Body Breadth :
6.858 mm
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Ingress Protection :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage Rating - DC :
28V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Length - Termination :
0.125 inch
Published :
Contact Plating :
Silver
Voltage - Rated AC :
125V
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
PCB Hole Count :
5
Datasheets
34ASP11B1M7QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"