34ASP11B2V2RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP11B2V2RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Termination :
PC Pin
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Series :
34A
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
RoHS :
Details
Subcategory :
Switches
Contact Material :
COPPER ALLOY
Power Rating :
400 mVA
Product Height (mm) :
30.98(mm)
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Product Status :
Active
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Resistance :
0.01mOhm
Body Breadth :
8.128 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ingress Protection :
Brand :
Grayhill
Illumination :
Non-Illuminated
Contact Function :
On-On
Electrical Life :
40,000 Cycles
Actuator Length (mm) :
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Mounting Type :
Through Hole
Contact Plating :
Gold
Body Length or Diameter :
15.748mm
Bushing Length :
0.35 inch
Bushing Type :
Unthreaded
Published :
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Mounting Style :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Type :
Solder
Actuator Length :
10.41mm
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Number of Terminals :
3
Contact Form :
SPDT
Features :
Illumination Voltage (Nominal) :
Product Type :
Toggle Switches
Housing Material :
Stainless Steel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
ECCN Code :
EAR99
Actuator Finish :
Chrome
Voltage Rating - DC :
20V
Voltage - Rated DC :
20V
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Actuator Style :
Round Lever
Surface Mount :
No
Length - Termination :
0.185 inch
Seal Description :
Epoxy
Switch Function :
On-On
Thread Size :
Not Required
Switch Configuration :
ON None ON
Sealing :
Epoxy
Package :
Bulk
Illumination Type, Color :
Actuator :
TOGGLE
Seal Location :
Terminals
Body Height :
11.684mm
Actuator Color :
Chrome
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
AC Voltage Rating (Max) :
20
Voltage Rating - AC :
20V
Dielectric Strength :
1000Vrms
Voltage - Rated AC :
20V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Termination Style :
PC Pin
Product Category :
Toggle Switches
Lamp Type :
Base Product Number :
34ASP
Panel Cutout Dimensions :
Contact Resistance Max :
10(mohm)
PCB Hole Count :
7
Circuit :
SPDT
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Orientation :
Straight
Packaging :
Bulk
End Contact Material :
Pole Throw Configuration :
DC Voltage Rating (Max) :
20
Actuator Type :
Standard Round
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Grayhill
Product Length (mm) :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Terminal Length :
0.185 inch
Product Depth (mm) :
8.13(mm)
Bushing Thread :
Unthreaded
Mount :
Brackets, Through Hole
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Illumination Color :
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
34ASP11B2V2RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"