34ASP11B1V3QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP11B1V3QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Actuator Type :
Standard Round
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact Function :
On-On
Contact Plating :
Silver
ECCN Code :
EAR99
Bushing Thread :
Contact Current(AC)-Max :
2A
Actuator :
TOGGLE
Ingress Protection :
Illumination :
Non-Illuminated
End Contact Plating :
Silver
Radiation Hardening :
No
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Reach Compliance Code :
Compliant
Brand :
Grayhill
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Illumination Type, Color :
Voltage - Rated AC :
125V
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Power Rating :
400 mVA
Body Breadth :
8.128 mm
Length - Termination :
0.185 inch
Lamp Type :
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Electrical Life :
40,000 Cycles
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Body Height :
16.002mm
Package :
Bulk
Actuator Finish :
Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Category :
Toggle Switches
Bushing Length :
0.35 inch
Grayhill
Contact Current(DC)-Max :
5A
Actuator Length :
10.41mm
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Surface Mount :
No
Base Product Number :
34ASP
Voltage Rating - AC :
125V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Termination Type :
Solder
Termination Style :
PC Pin
Product Type :
Toggle Switches
Terminal Length :
0.185 inch
Current Rating :
5A
Housing Material :
Stainless Steel
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Form :
SPDT
Product Status :
Active
PCB Hole Count :
7
Voltage - Rated DC :
28V
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Sealing :
Epoxy
Illumination Voltage (Nominal) :
Mounting Style :
Through Hole
Body Length or Diameter :
15.748mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switch Function :
On-On
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Termination :
PC Pin
Center Contact Plating :
RoHS :
Details
Subcategory :
Switches
Series :
34A
Illumination Color :
Mount :
Brackets, Panel
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Circuit :
SPDT
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Bushing Type :
Datasheets
34ASP11B1V3QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"