34ASP11B1M1RT
Mfr.Part #
34ASP11B1M1RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Product Category :
Contact Voltage(DC)-Max :
20 V
Body Length or Diameter :
16.51 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Approval Agency :
UL
Number of Poles :
1
Insulation Resistance :
1GOhm
Solder
Contact Current Rating :
400mA
Brand :
Grayhill
Contact Current(AC)-Max :
0.02 A
Actuator :
TOGGLE
Contact Voltage(AC)-Max :
20 V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
20V
Contact Plating :
Gold
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Contact Current(DC)-Max :
0.02 A
Ingress Protection :
Number of Positions :
2
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Actuator Length :
10.41mm
Voltage Rating - AC :
20V
Mount :
Panel
Contact Material :
Gold, Silver
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Style :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
20V
JESD-609 Code :
e4
Termination Style :
Solder Lug
Body Height :
12.06 mm
Series :
34A
400 mVA
HTS Code :
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
RoHS :
Details
Contact Resistance :
10MOhm
Body Breadth :
12.7 mm
Electrical Life :
40,000 Cycles
Switch Action :
LATCHED
Bushing Thread :
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Voltage Rating - DC :
20V
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Datasheets
34ASP11B1M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"