34ASP11B1M2RT
Mfr.Part #
34ASP11B1M2RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
On-On
Actuator Finish :
Chrome
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Toggle Switches
Length - Termination :
0.25 inch
Contact Plating :
Gold
Termination :
PC Pin
Packaging :
Bulk
Terminal Length :
0.25 inch
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Actuator :
TOGGLE
Termination Style :
PC Pin
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Bushing Type :
Series :
34A
Sealing :
Epoxy
Voltage - Rated DC :
20V
Voltage - Rated AC :
20V
Bushing Length :
0.35 inch
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Contact Resistance :
0.01mOhm
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Panel
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Voltage Rating - AC :
20V
RoHS :
Details
Body Height :
10.541mm
Actuator Length :
10.41mm
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - DC :
20V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Illumination Voltage (Nominal) :
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Body Breadth :
12.7 mm
Ingress Protection :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Body Length or Diameter :
16.51mm
Housing Material :
Stainless Steel
Illumination Type, Color :
Mounting Style :
Through Hole
Operating Temperature :
-30°C~85°C
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Bushing Thread :
Contact Function :
On-On
Datasheets
34ASP11B1M2RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"