34ASP11B1M7RT
Mfr.Part #
34ASP11B1M7RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Terminal Length :
0.125 inch
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Series :
34A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage Rating - DC :
20V
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Body Height :
20.32mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Length or Diameter :
12.7mm
Body Breadth :
6.858 mm
Mount :
Brackets, Panel, Vertical
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Voltage - Rated DC :
20V
Actuator Length :
10.41mm
Contact Plating :
Gold
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Voltage - Rated AC :
20V
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage Rating - AC :
20V
Length - Termination :
0.125 inch
PCB Hole Count :
5
Bushing Length :
0.35 inch
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Datasheets
34ASP11B1M7RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"