34ASP11B1M6GT
Mfr.Part #
34ASP11B1M6GT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Actuator Length :
10.41mm
Termination :
PC Pins
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Body Height :
12.7mm
Mount :
Brackets, Panel
Toggle Switches
Switch Configuration :
ON None ON
Center Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Current Rating :
5A
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Length - Termination :
0.125 inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Seal Description :
Epoxy
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Contact Resistance :
10MOhm
Actuator Style :
Round Lever
Terminal Length :
0.125 inch
Base Product Number :
34ASP
Radiation Hardening :
Series :
34A
Body Length or Diameter :
12.7mm
End Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Voltage - Rated DC :
28V
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Ingress Protection :
Pole Throw Configuration :
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Actuator Color :
Chrome
Grayhill
Orientation :
RIGHT ANGLE
Voltage Rating - DC :
28V
Bushing Type :
Threaded
Product Depth (mm) :
32.64(mm)
Termination Type :
Solder
Contact Plating :
Gold, Silver
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Thread Size :
Published :
Mounting :
PC Mount with Bracket and Threads
Illumination Color :
Seal Location :
Terminals
Body Orientation :
RIGHT ANGLE
Voltage - Rated AC :
125V
Number of Terminals :
3
Termination Style :
PC Pin
Lamp Type :
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Product Height (mm) :
6.86(mm)
Product Length (mm) :
PCB Hole Count :
5
Bushing Length :
0.35 inch
Voltage Rating - AC :
125V
Features :
Actuator Length (mm) :
Contact Material :
Gold, Silver
Body Breadth :
6.858 mm
40,000 Cycles
Dielectric Strength :
1000Vrms
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Datasheets
34ASP11B1M6GT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"