34ASP11B1V2RT
Mfr.Part #
34ASP11B1V2RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Product Category :
Max Operating Temperature :
85 °C
Body Length or Diameter :
15.748mm
Toggle Switches
Dielectric Strength :
1000Vrms
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Grayhill
Product Depth (mm) :
8.13(mm)
Voltage Rating (AC) :
20 V
DC Voltage Rating (Max) :
20
Length - Termination :
0.185 inch
Bushing Length :
0.35 inch
Body Breadth :
8.128 mm
On-On
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Contact Form :
SPDT
Contact Resistance Max :
10(mohm)
PCB Hole Count :
7
Brand :
Grayhill
Body Orientation :
Straight
Seal Description :
Bulk
Actuator Length (mm) :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Sealing :
Epoxy
AC Voltage Rating (Max) :
20
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Through Hole
Thread Size :
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Terminal Length :
0.185 inch
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Style :
Round Lever
Series :
34A
Voltage Rating (DC) :
20 V
Switch Configuration :
ON None ON
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Mount :
Brackets, Panel
Voltage - Rated DC :
20V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Voltage - Rated AC :
20V
Illumination Type :
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Bushing Type :
Threaded
Lamp Type :
Product Height (mm) :
Actuator Type :
Standard Round
Pole Throw Configuration :
SPDT
Voltage Rating - DC :
20V
Voltage Rating - AC :
20V
Circuit :
Published :
Throw Configuration :
Features :
Number of Terminals :
3
Contact Plating :
Gold
Seal Location :
Terminals
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Actuator Length :
10.41mm
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Body Height :
11.684mm
Min Operating Temperature :
-30 °C
Mounting Type :
Panel Mount
Actuator Color :
Chrome
Product Length (mm) :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Datasheets
34ASP11B1V2RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"