34ASP11B2M7QT
Mfr.Part #
34ASP11B2M7QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Product Category :
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
COPPER ALLOY
Contact Current(AC)-Max :
2A
Voltage Rating - DC :
28V
End Contact Plating :
Silver
Mounting Style :
PCB Mount, Right Angle, Vertical
Termination Style :
PC Pin
Terminal Length :
0.125 inch
Center Contact Plating :
Silver
Contact Current(DC)-Max :
5A
Illumination Voltage (Nominal) :
Min Operating Temperature :
-30 °C
Voltage Rating (DC) :
28 V
Bushing Type :
Unthreaded
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Details
Illumination Type :
Grayhill
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Ingress Protection :
Series :
34A
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Current Rating :
5A
Voltage Rating - AC :
125V
Termination Type :
Solder
Lamp Type :
Max Operating Temperature :
85 °C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Body Breadth :
6.858 mm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Published :
Actuator Length :
10.41mm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Voltage Rating (AC) :
125 V
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact Plating :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Termination :
PC Pin
Voltage - Rated DC :
28V
Bushing Length :
0.35 inch
Bushing Thread :
Unthreaded
Body Length or Diameter :
12.7mm
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
No
PCB Hole Count :
5
Body Height :
20.32mm
Base Product Number :
34ASP
Compliance :
Contact Function :
On-On
IP Rating :
Throw Configuration :
Length - Termination :
0.125 inch
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Datasheets
34ASP11B2M7QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"