34ASP11B1M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP11B1M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Illumination Type, Color :
Contact Current Rating :
5A
Published :
Contact Plating :
Silver
Voltage Rating - DC :
28V
Mounting Style :
Panel Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Thread Size :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Actuator Length (mm) :
10.41(mm)
Housing Material :
Stainless Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Rating (AC) :
125 V
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Illumination :
Non-Illuminated
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Reach Compliance Code :
Compliant
Min Operating Temperature :
-30 °C
Product Height (mm) :
30.22(mm)
Max Operating Temperature :
85 °C
Mount :
Panel
Mounting :
Panel Mount with Threads
Voltage Rating :
250 V
Actuator Type :
Standard Round
Product Category :
Toggle Switches
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Minimum Operating Temperature :
- 30 C
Color :
Silver
Illumination Color :
Termination :
Solder
Voltage - Rated AC :
125V
Dielectric Strength :
1000Vrms
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Number of Terminals :
3
Number of Positions :
2
Lamp Type :
Illumination Type :
Illuminated, Non-Illuminated
Length :
12.7mm
RoHS :
Details
Features :
Ingress Protection :
Number of Poles :
1
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Contact Material :
Brand :
Grayhill
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Base Product Number :
34ASP
Bushing Type :
Threaded
Current Rating :
5A
Switch Action :
LATCHED
Contact Resistance :
10MOhm
HTS Code :
Power Rating :
400 mVA
DC Voltage Rating (Max) :
28
Mounting Type :
Panel Mount
Actuator Style :
Round Lever
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Surface Mount :
No
Operating Temp Range :
-30C to 85C
ECCN Code :
EAR99
Grayhill
Termination Type :
Solder
Electrical Life :
40,000 Cycles
Mounting Angle :
Vertical
Circuit :
SPDT
Voltage - Rated DC :
28V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact Form :
SPDT
Contact Configuration :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Current(AC)-Max :
5A
Switch Function :
On-On
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Voltage Rating (DC) :
28 V
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Operating Temperature Min Deg. C :
Product Status :
Active
Body Breadth :
12.7 mm
Pole Throw Configuration :
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Type :
Miniature Toggle Switch
Operating Temperature Max Deg. C :
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Pbfree Code :
yes
Switch Configuration :
ON None ON
JESD-609 Code :
e4
Package :
Bulk
Product Length (mm) :
Product Type :
Toggle Switches
Depth :
6.86mm
Actuator Color :
Chrome
Max Current Rating :
5A
Insulation Resistance :
1GOhm
Current Rating (Max) :
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Actuator Length :
10.41mm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Body Height :
12.06 mm
AC Voltage Rating (Max) :
250
Series :
34A
Product Depth (mm) :
6.86(mm)
Throw Configuration :
Packaging :
Bulk
Contact Current(DC)-Max :
5A
Bushing Thread :
Voltage Rating - AC :
125V
Body Orientation :
Straight
Termination Style :
Solder Lug
Illumination Voltage (Nominal) :
Approvals :
UL
Subcategory :
Switches
REACH SVHC :
No SVHC
Approval Agency :
UL
Datasheets
34ASP11B1M1QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"