34ASP11B1M3RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP11B1M3RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Orientation :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Voltage Rating (DC) :
20V
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Stainless Steel
Pole Throw Configuration :
SPDT
Mount :
Panel
Circuit :
SPDT
Body Orientation :
Straight
Body Length or Diameter :
16.51mm
Terminal Length :
0.25 inch
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Published :
Voltage - Rated DC :
20V
Electrical Life :
40,000 Cycles
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Illumination Color :
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Product Status :
Active
Actuator Length (mm) :
10.41(mm)
Mounting Feature :
Panel Mount
Voltage Rating - DC :
20V
Contact Function :
On-On
Dielectric Strength :
1000Vrms
Ingress Protection :
Product Type :
Toggle Switches
Number of Terminals :
3
Seal Description :
Epoxy
Factory Lead Time :
18 Weeks
Illumination :
Non-Illuminated
Contact Material :
COPPER ALLOY
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Body Height :
10.541mm
Grayhill
Thread Size :
AC Voltage Rating (Max) :
20
Series :
34A
Actuator Color :
Chrome
Product Depth (mm) :
6.86(mm)
RoHS :
Details
Product Category :
Toggle Switches
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Style :
Through Hole
Surface Mount :
No
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Subcategory :
Switches
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Bushing Thread :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Package :
Bulk
Voltage Rating - AC :
20V
Contact Plating :
Gold
Termination Type :
Quick Connect
Body Breadth :
12.7 mm
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Brand :
Grayhill
Termination :
Quick Connect
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Sealing :
Epoxy
Power Rating :
400 mVA
ECCN Code :
EAR99
Contact Form :
Features :
Actuator :
TOGGLE
Bushing Type :
Threaded
Actuator Type :
Standard Round
Switch Configuration :
ON None ON
Contact Resistance :
10MOhm
Termination Style :
Quick Connect - 0.062 (1.5mm)
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Base Product Number :
34ASP
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Actuator Length :
10.41mm
Lamp Type :
Switch Function :
On-On
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage - Rated AC :
20V
Seal Location :
Terminals
DC Voltage Rating (Max) :
20
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Center Contact Material :
Actuator Finish :
Chrome
Packaging :
Bulk
Product Height (mm) :
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Bushing Length :
0.35 inch
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Length - Termination :
0.25 inch
Actuator Style :
Round Lever
Datasheets
34ASP11B1M3RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"