34ASP11B1M6QT
Mfr.Part #
34ASP11B1M6QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Terminal Length :
0.125 inch
Voltage Rating (AC) :
125 V
Center Contact Plating :
Silver
Throw Configuration :
SPDT
Voltage Rating (DC) :
28 V
Details
Illumination Type :
Mount :
Brackets, Panel
Current Rating :
5A
Illumination Color :
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Termination Type :
Solder
Mounting Style :
Through Hole
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Current(DC)-Max :
5A
Max Operating Temperature :
85 °C
End Contact Plating :
Silver
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage - Rated AC :
125V
Radiation Hardening :
Features :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Body Length or Diameter :
12.7mm
COPPER ALLOY
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
PCB Hole Count :
5
Body Height :
12.7mm
Grayhill
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage Rating - DC :
28V
Series :
34A
Bushing Length :
0.35 inch
Grayhill
Min Operating Temperature :
-30 °C
Contact Resistance :
0.01mOhm
Length - Termination :
0.125 inch
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Body Breadth :
6.858 mm
Termination Style :
PC Pin
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
18 Weeks
Contact Current(AC)-Max :
2A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Voltage Rating - AC :
125V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Actuator Length :
10.41mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Termination :
PC Pin
Datasheets
34ASP11B1M6QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"