34ASP11B1V3RT
Mfr.Part #
34ASP11B1V3RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Bushing Type :
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Body Height :
16.002mm
Voltage Rating - AC :
20V
Mounting Style :
Through Hole
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Mount :
Brackets, Panel
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage - Rated DC :
20V
Series :
34A
Bushing Length :
0.35 inch
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Voltage - Rated AC :
20V
Illumination Color :
PCB Hole Count :
7
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Actuator Length :
10.41mm
Body Length or Diameter :
15.748mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Length - Termination :
0.185 inch
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Terminal Length :
0.185 inch
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Termination Type :
Solder
Bushing Thread :
Voltage Rating - DC :
20V
Termination :
PC Pin
Termination Style :
PC Pin
Body Breadth :
8.128 mm
Illumination Voltage (Nominal) :
Datasheets
34ASP11B1V3RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"