34ASP11B1W4QT
Mfr.Part #
34ASP11B1W4QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Product Category :
Product Depth (mm) :
6.86(mm)
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Plating :
Silver
Bushing Length :
0.35 inch
End Contact Plating :
Silver
AC Voltage Rating (Max) :
250
Number of Terminals :
3
Voltage Rating - DC :
28V
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Body Height :
10.541mm
Ingress Protection :
Dielectric Strength :
1000Vrms
Product Height (mm) :
55.16(mm)
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage - Rated AC :
125V
Features :
Voltage - Rated DC :
28V
Stainless Steel
Current Rating (Max) :
5(A)
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
34ASP
Contact Current(AC)-Max :
2A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Body Length or Diameter :
16.51mm
Switch Configuration :
ON None ON
DC Voltage Rating (Max) :
28
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Bulk
Contact Current(DC)-Max :
5A
Body Breadth :
12.7 mm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Termination Type :
Wire Wrap
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Grayhill
Mount :
Panel
Illumination Color :
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Length :
10.41mm
Mounting Style :
Through Hole
Seal Description :
Terminal Length :
1.062 inch
Termination :
Wire Wrap
Mounting Type :
Panel Mount
Toggle Switches
Actuator Length (mm) :
Length - Termination :
1.062 inch
Actuator Style :
Round Lever
Termination Style :
Pole Throw Configuration :
SPDT
Bushing Type :
Threaded
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact Material :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Actuator Color :
Series :
34A
Seal Location :
Terminals
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Current Rating :
5A
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Epoxy
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Body Orientation :
Straight
Thread Size :
Datasheets
34ASP11B1W4QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"