34ASP11B1M6RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP11B1M6RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
Lamp Type :
Voltage Rating - DC :
20V
Contact Function :
On-On
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
20V
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Illumination :
Non-Illuminated
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Voltage Rating (DC) :
20V
RoHS :
Details
Illumination Voltage (Nominal) :
Body Length or Diameter :
12.7mm
Voltage Rating - AC :
20V
Package :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Termination Style :
PC Pin
Base Product Number :
34ASP
PCB Hole Count :
5
Illumination Type, Color :
Actuator Type :
Standard Round
Sealing :
Epoxy
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Features :
Termination Type :
Solder
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Category :
Toggle Switches
Mounting Style :
Through Hole
Published :
2015
Bushing Length :
0.35 inch
Terminal Length :
0.125 inch
Series :
34A
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Actuator Finish :
Chrome
Subcategory :
Switches
Grayhill
Switch Function :
On-On
Body Breadth :
6.858 mm
Brand :
Grayhill
Circuit :
SPDT
Bushing Type :
1/4-40
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Body Height :
12.7mm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Illumination Color :
Actuator Length :
10.41mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power Rating :
400 mVA
Housing Material :
Stainless Steel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Bushing Thread :
ECCN Code :
EAR99
Electrical Life :
40,000 Cycles
Voltage - Rated AC :
20V
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Form :
SPDT
Mount :
Brackets, Panel
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Length - Termination :
0.125 inch
Termination :
PC Pin
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator :
TOGGLE
Product Type :
Toggle Switches
Surface Mount :
No
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Datasheets
34ASP11B1M6RT
Grayhill, Inc. 34ASP11B1M6RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"