34ASP11B1M2QT
Mfr.Part #
34ASP11B1M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Current Rating :
5A
Max Current Rating :
5A
On-On
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Sealing :
Epoxy
Subcategory :
Switches
Throw Configuration :
Actuator Length :
10.41mm
Features :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Body Breadth :
12.7 mm
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Center Contact Plating :
Silver
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage Rating (AC) :
125 V
Voltage Rating (DC) :
28 V
Voltage Rating - AC :
125V
Orientation :
Straight
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Actuator :
TOGGLE
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Termination Style :
PC Pin
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
End Contact Plating :
Silver
Body Height :
10.541mm
Contact Current(AC)-Max :
2A
Ingress Protection :
Terminal Length :
0.25 inch
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Termination :
PC Pins
Product Category :
Toggle Switches
Max Operating Temperature :
85 °C
Voltage - Rated DC :
28V
Grayhill
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Stainless Steel
Actuator Finish :
Chrome
Depth :
6.86mm
Contact Plating :
Bushing Length :
0.35 inch
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Mounting Style :
Through Hole
Illumination Voltage (Nominal) :
Length :
12.7mm
Contact Current(DC)-Max :
5A
Min Operating Temperature :
-30 °C
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Base Product Number :
34ASP
Illumination Type :
Non-Illuminated
Contact Function :
On-On
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Voltage Rating - DC :
28V
Bushing Type :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated AC :
125V
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Bushing Thread :
Series :
34A
Contact Resistance :
10MOhm
Datasheets
34ASP11B1M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"