34ASP58T7M1QT
Mfr.Part #
34ASP58T7M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Product Category :
Orientation :
Straight
Termination Style :
Solder Lug
Throw Configuration :
SPDT
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Voltage Rating - DC :
28V
Non-Illuminated
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated DC :
28V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Max Voltage Rating (AC) :
250V
RoHS :
Details
Mount :
Panel
Actuator Length :
17.45mm
Base Product Number :
34ASP
Min Operating Temperature :
-30°C
400 mVA
Illumination Type :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Current Rating :
5A
Voltage Rating - AC :
125V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Contact Resistance :
10MOhm
Voltage - Rated AC :
125V
Series :
34A
Contact Form :
Datasheets
34ASP58T7M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"