34ASP57T7M2QT
Mfr.Part #
34ASP57T7M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Illumination Type, Color :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Finish :
Chrome
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Voltage Rating (AC) :
125 V
Contact Form :
SPDT
Throw Configuration :
Voltage Rating - DC :
28V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Body Breadth :
12.7 mm
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Termination Style :
PC Pin
Actuator Length :
12.37mm
Brass, Chrome Plated
Contact Current(AC)-Max :
2A
Termination :
PC Pin
Terminal Length :
0.25 inch
Body Length or Diameter :
16.51mm
Body Height :
10.541mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Min Operating Temperature :
-30 °C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Voltage Rating (DC) :
28 V
Voltage - Rated DC :
28V
Current Rating :
5A
Actuator Type :
Standard Round
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Series :
34A
Mount :
PC Mount, Panel
Toggle Switches
Length - Termination :
0.25 inch
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Grayhill
Illumination Type :
Solder
Mechanical Life :
40000 cycles
Voltage Rating - AC :
125V
Stainless Steel
Max Operating Temperature :
85 °C
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Bushing Type :
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Ingress Protection :
Voltage - Rated AC :
125V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Bushing Length :
0.448 inch
Datasheets
34ASP57T7M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"