34ASP56T1M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP56T1M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Termination :
Solder
Voltage Rating - AC :
125V
Mounting Style :
Through Hole
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Illumination Voltage (Nominal) :
Electrical Life :
40,000 Cycles
Pole Throw Configuration :
SPDT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Grayhill
Bushing Thread :
Product Category :
Toggle Switches
Product Type :
Toggle Switches
Mounting Feature :
Panel Mount
Depth :
6.86mm
Radiation Hardening :
No
Body Breadth :
12.7 mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Product Status :
Active
Mount :
Panel
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Reach Compliance Code :
Compliant
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination Type :
Solder Lug
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact Form :
SPDT
Contact Resistance :
0.01mOhm
Illumination :
Non-Illuminated
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Base Product Number :
34ASP
Actuator Type :
Flatted
Published :
Actuator :
TOGGLE
HTS Code :
Ingress Protection :
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Sealing :
Epoxy
Voltage Rating - DC :
28V
Mounting Type :
Panel Mount
Package :
Bulk
Max Current Rating :
5A
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Features :
Actuator Length :
11.43mm
Voltage - Rated AC :
125V
Packaging :
Bulk
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Center Contact Plating :
Silver
Current Rating :
5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS :
Details
Power Rating :
400 mVA
Housing Material :
Stainless Steel
Series :
34A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Terminal Length :
0.156 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Mounting :
Panel Mount with Threads
Brand :
Grayhill
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Switch Action :
Momentary
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact Plating :
Silver
Lamp Type :
Termination Style :
Solder Lug
Length :
12.7mm
Subcategory :
Switches
Switch Configuration :
ON OFF ON
Actuator Finish :
Chrome
Contact Function :
ON-OFF-(ON)
End Contact Plating :
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
ECCN Code :
EAR99
Contact Current(AC)-Max :
2A
Illumination Color :
Body Height :
10.541mm
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Illumination Type, Color :
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Voltage - Rated DC :
28V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Center Contact Material :
Switch Function :
On-Off-Mom
Circuit :
Datasheets
34ASP56T1M1QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"