34ASP53B4V2QT
Mfr.Part #
34ASP53B4V2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Product Category :
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Termination :
PC Pin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Length (mm) :
16.26(mm)
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
1 (Unlimited)
AC Voltage Rating (Max) :
250
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Bushing Type :
Unthreaded
Grayhill
End Contact Plating :
Silver
Toggle Switches
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Body Breadth :
8.128 mm
Brand :
Grayhill
Contact Current(AC)-Max :
2A
Product Height (mm) :
Actuator Length :
13.97mm
Product Depth (mm) :
8.13(mm)
Body Orientation :
Straight
Bushing Length :
0.28 inch
Center Contact Plating :
Silver
Pole Throw Configuration :
Actuator Finish :
Chrome
Actuator Color :
1000000000Ohm
Min Operating Temperature :
-30 °C
Published :
Body Height :
11.684mm
Current Rating (Max) :
5(A)
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Terminal Length :
0.185 inch
Panel Cutout Dimensions :
Number of Terminals :
3
Actuator Length (mm) :
Illumination Type :
Non-Illuminated
Length - Termination :
0.185 inch
Dielectric Strength :
1000Vrms
Voltage - Rated AC :
125V
Voltage Rating - AC :
125V
Actuator Style :
Round Lever
Bushing Thread :
Unthreaded
Voltage Rating (AC) :
125 V
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Electrical Life :
40,000 Cycles
Max Operating Temperature :
85 °C
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Illumination Color :
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mount :
Brackets, Through Hole
Contact Plating :
Voltage Rating (DC) :
28 V
Current Rating :
5A
HTS Code :
Throw Configuration :
Illumination :
Non-Illuminated
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Switch Configuration :
ON OFF ON
DC Voltage Rating (Max) :
28
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
TOGGLE
Seal Description :
Epoxy
Voltage - Rated DC :
28V
End Contact Material :
Radiation Hardening :
No
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Illumination Voltage (Nominal) :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Seal Location :
Terminals
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Series :
34A
Body Length or Diameter :
15.748mm
Features :
PCB Hole Count :
7
Voltage Rating - DC :
28V
Thread Size :
Not Required
Datasheets
34ASP53B4V2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"