34ASP53B1M1QT
Mfr.Part #
34ASP53B1M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Toggle Switches
Depth :
6.86mm
Features :
Contact Plating :
Silver
Actuator Length :
13.97mm
Bushing Length :
0.35 inch
Voltage Rating - AC :
125V
Center Contact Plating :
Silver
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
1 (Unlimited)
Length :
12.7mm
Voltage Rating - DC :
28V
1000000000Ohm
Radiation Hardening :
No
Series :
34A
Terminal Length :
0.156 inch
Contact Current(DC)-Max :
5A
Body Breadth :
12.7 mm
Mount :
Panel
Termination Style :
Solder Lug
Contact Current(AC)-Max :
2A
Voltage - Rated DC :
28V
Lamp Type :
Body Height :
10.541mm
Termination Type :
Solder Lug
Solder
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Grayhill
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Bushing Thread :
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Bulk
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Current Rating :
5A
Ingress Protection :
Voltage - Rated AC :
125V
Max Current Rating :
5A
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Mounting Type :
Panel Mount
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Mounting Feature :
Panel Mount
Datasheets
34ASP53B1M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"