34ASP52B4M7RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP52B4M7RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Subcategory :
Switches
Housing Material :
Stainless Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Sealing :
Epoxy
Ingress Protection :
Illumination Color :
Product Status :
Active
Termination Style :
PC Pin
Body Breadth :
6.858 mm
Packaging :
Bulk
PCB Hole Count :
5
Length - Termination :
0.125 inch
Body Length or Diameter :
12.7mm
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Switch Function :
On-Off-Mom
Electrical Life :
40,000 Cycles
Contact Plating :
Gold
Actuator Length :
5.08mm
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Brand :
Grayhill
Grayhill
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Product Type :
Toggle Switches
Actuator Type :
Standard Round
Actuator Finish :
Chrome
Voltage Rating - AC :
20V
Bushing Length :
0.28 inch
Bushing Thread :
Unthreaded
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Series :
34A
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Published :
Base Product Number :
34ASP
RoHS :
Details
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Function :
ON-OFF-(ON)
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Termination Type :
Solder
Voltage Rating - DC :
20V
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Illumination Voltage (Nominal) :
Power Rating :
400 mVA
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Illumination Type, Color :
Package :
Bulk
Body Height :
20.32mm
Actuator :
TOGGLE
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Illumination :
Non-Illuminated
Termination :
PC Pin
Voltage - Rated DC :
20V
Lamp Type :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Circuit :
SPDT
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Surface Mount :
No
Terminal Length :
0.125 inch
Product Category :
Toggle Switches
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Voltage - Rated AC :
20V
Switch Action :
Momentary
Features :
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Contact Form :
SPDT
Panel Cutout Dimensions :
Bushing Type :
Unthreaded
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Mounting Style :
Through Hole
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
34ASP52B4M7RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"