34ASP51B4V3QT
Mfr.Part #
34ASP51B4V3QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Mount :
Brackets, Through Hole
Contact Resistance :
0.01mOhm
Radiation Hardening :
No
Published :
Voltage Rating - AC :
125V
End Contact Plating :
Silver
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Base Product Number :
34ASP
Contact Current(DC)-Max :
5A
Grayhill
Actuator Length :
10.41mm
Panel Cutout Dimensions :
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Mounting Type :
Through Hole
Bushing Length :
0.28 inch
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Current Rating :
5A
Terminal Length :
0.185 inch
Center Contact Plating :
Silver
Length - Termination :
0.185 inch
Bushing Type :
Unthreaded
Termination :
PC Pin
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Voltage Rating - DC :
28V
TOGGLE SWITCH
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Voltage - Rated DC :
28V
Termination Style :
PC Pin
Body Breadth :
8.128 mm
Subcategory :
Switches
Contact Current(AC)-Max :
2A
Momentary
PCB Hole Count :
7
Body Height :
16.002mm
Mounting Style :
Through Hole
Body Length or Diameter :
15.748mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Bushing Thread :
Unthreaded
Series :
34A
Termination Type :
Solder
Voltage - Rated AC :
125V
Datasheets
34ASP51B4V3QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"