34ASP51B3M6RT
Mfr.Part #
34ASP51B3M6RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Body Length or Diameter :
12.7mm
Voltage - Rated DC :
20V
Details
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Termination Type :
Solder
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Series :
34A
Length - Termination :
0.125 inch
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
Terminal Length :
0.125 inch
Voltage Rating - DC :
20V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Illumination Type, Color :
Contact Plating :
Gold
Features :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage Rating - AC :
20V
Mount :
Brackets, Panel
Termination Style :
PC Pin
PCB Hole Count :
5
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Actuator Length :
12.19mm
Voltage - Rated AC :
20V
Bushing Length :
0.28 inch
Circuit :
SPDT
IP Rating :
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Compliance :
Published :
Body Height :
12.7mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Termination :
PC Pin
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Resistance :
0.01mOhm
Mounting Style :
PCB Mount, Right Angle
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Body Breadth :
6.858 mm
Datasheets
34ASP51B3M6RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"