34ASP51B1W4QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP51B1W4QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Voltage - Rated AC :
125V
Sealing :
Epoxy
Body Height :
10.541mm
Current Rating :
5A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
RoHS :
Details
Surface Mount :
No
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Brand :
Grayhill
Electrical Life :
40,000 Cycles
Termination Style :
Wire Wrap
Bushing Type :
Switch Action :
Momentary
Features :
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Package :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Length or Diameter :
16.51mm
Product Category :
Toggle Switches
Bushing Thread :
Contact Current(AC)-Max :
2A
Housing Material :
Stainless Steel
Base Product Number :
34ASP
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Length :
1.062 inch
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Illumination Color :
Illumination Type, Color :
Mounting Style :
Through Hole
Product Type :
Toggle Switches
Reach Compliance Code :
Compliant
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Function :
ON-OFF-(ON)
Body Breadth :
12.7 mm
Contact Current(DC)-Max :
5A
Actuator :
TOGGLE
Grayhill
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Rating - AC :
125V
Ingress Protection :
Termination Type :
Wire Wrap
Actuator Type :
Standard Round
ECCN Code :
EAR99
End Contact Plating :
Silver
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Packaging :
Bulk
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Switch Function :
On-Off-Mom
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Product Status :
Active
Circuit :
SPDT
Contact Form :
SPDT
HTS Code :
Center Contact Plating :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Contact Plating :
Power Rating :
400 mVA
Bushing Length :
0.35 inch
Length - Termination :
1.062 inch
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Illumination Voltage (Nominal) :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage Rating - DC :
28V
Illumination :
Non-Illuminated
Actuator Length :
10.41mm
Subcategory :
Switches
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Termination :
Mount :
Panel
Lamp Type :
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
34A
Actuator Finish :
Chrome
Voltage - Rated DC :
28V
Datasheets
34ASP51B1W4QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"