34ASP51B1M7RT
Mfr.Part #
34ASP51B1M7RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Product Category :
Mounting :
PC Mount with Bracket and Threads
Pole Throw Configuration :
SPDT
Max Operating Temperature :
85 °C
Throw Configuration :
SPDT
Termination Style :
PC Pin
Bushing Thread :
Contact Resistance :
0.01mOhm
Terminal Length :
0.125 inch
Voltage Rating - DC :
20V
Bushing Length :
0.35 inch
Switch Action :
Momentary
Body Breadth :
6.858 mm
Voltage Rating (DC) :
20 V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Voltage - Rated DC :
20V
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Bulk
Switch Configuration :
ON OFF ON
Sealing :
Epoxy
Mount :
Brackets, Panel, Vertical
Actuator Length :
10.41mm
Voltage Rating - AC :
20V
Min Operating Temperature :
-30 °C
Termination :
PC Pin
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Length - Termination :
0.125 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating (AC) :
20 V
Illumination Voltage (Nominal) :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
40,000 Cycles
Contact Material :
Contact Plating :
Gold
Illumination Type :
Non-Illuminated
PCB Hole Count :
5
Body Length or Diameter :
12.7mm
Published :
Actuator Finish :
Chrome
Housing Material :
Stainless Steel
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Actuator :
TOGGLE
Base/Housing Material :
Stainless Steel
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Series :
34A
Bushing Type :
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Body Height :
20.32mm
Voltage - Rated AC :
20V
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Contact Form :
Contact Function :
ON-OFF-(ON)
Datasheets
34ASP51B1M7RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"