34ASP51B1M6QT
Mfr.Part #
34ASP51B1M6QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Compliant
Radiation Hardening :
No
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Grayhill
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Published :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage - Rated AC :
125V
Illumination Color :
Contact Plating :
Silver
SPDT
Contact Current(AC)-Max :
2A
Illumination Type, Color :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
End Contact Plating :
Silver
Length - Termination :
0.125 inch
Contact Resistance :
0.01mOhm
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Body Height :
12.7mm
Switch Action :
Momentary
Body Length or Diameter :
12.7mm
Features :
Contact Function :
ON-OFF-(ON)
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
HTS Code :
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Bushing Length :
0.35 inch
Product Category :
Toggle Switches
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Voltage Rating - AC :
125V
Termination :
PC Pin
Contact Current(DC)-Max :
5A
Current Rating :
5A
34ASP
Actuator Finish :
Chrome
Body Breadth :
6.858 mm
Voltage Rating - DC :
28V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Mount :
Brackets, Panel
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Bushing Type :
Center Contact Plating :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Series :
34A
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Sealing :
Epoxy
Voltage - Rated DC :
28V
PCB Hole Count :
5
Product Type :
Toggle Switches
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Length :
10.41mm
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
Mounting Style :
Through Hole
Housing Material :
Stainless Steel
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Terminal Length :
0.125 inch
Datasheets
34ASP51B1M6QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"