34ASP51B1M2QT
Mfr.Part #
34ASP51B1M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Voltage Rating - AC :
125V
Body Height :
10.541mm
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage - Rated AC :
125V
Pole Throw Configuration :
SPDT
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Bushing Thread :
Contact Resistance :
10MOhm
Termination Type :
Solder
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Electrical Life :
40,000 Cycles
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Switch Action :
Momentary
Bushing Length :
0.35 inch
Actuator Length :
10.41mm
Radiation Hardening :
Current Rating :
5A
Contact Plating :
Silver
Length :
12.7mm
Published :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Grayhill
Orientation :
Straight
Max Current Rating :
5A
Sealing :
Epoxy
Center Contact Plating :
Silver
Termination Style :
PC Pin
HTS Code :
Mounting :
PC Mount with Threads
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Function :
ON-OFF-(ON)
Voltage - Rated DC :
28V
Illumination Color :
Terminal Length :
0.25 inch
Actuator Finish :
Chrome
Termination :
PC Pins
Body Breadth :
12.7 mm
Ingress Protection :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Current Rating :
5A
Housing Material :
Stainless Steel
End Contact Plating :
Mount :
Panel
Non-Illuminated
Switch Configuration :
ON OFF ON
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Operating Temperature :
-30°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Grayhill
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Lamp Type :
End Contact Material :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Series :
34A
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Contact Current(AC)-Max :
2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Resistance :
1GOhm
Bushing Type :
EAR99
Depth :
6.86mm
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Current(DC)-Max :
5A
Datasheets
34ASP51B1M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"