34ASP51B1M1RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP51B1M1RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Contact Current(DC)-Max :
0.02A
Termination Style :
Solder Lug
Package :
Bulk
Body Breadth :
12.7 mm
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
400 mVA
Mounting Type :
Panel Mount
Lamp Type :
Illumination Color :
Actuator :
TOGGLE
Subcategory :
Switches
Product Type :
Toggle Switches
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
RoHS Status :
RoHS Compliant
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Termination Type :
Solder
Electrical Life :
40,000 Cycles
Ingress Protection :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
20V
Brand :
Grayhill
Contact Form :
SPDT
Contact Plating :
Gold
Contact (AC) Max Rating R Load :
.02A@20VAC
Switch Action :
LATCHED AND MOMENTARY
Contact (DC) Max Rating R Load :
.02A@20VDC
Circuit :
SPDT
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Current(AC)-Max :
0.02A
Contact Voltage(AC)-Max :
20 V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage Rating - DC :
20V
Contact Voltage(DC)-Max :
20 V
Actuator Type :
Standard Round
Product Category :
Toggle Switches
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated AC :
20V
Mount :
Panel
Illumination :
Non-Illuminated
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Body Height :
12.06mm
Illumination Type, Color :
Switch Function :
On-Off-Mom
Grayhill
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Features :
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Pbfree Code :
yes
RoHS :
Details
HTS Code :
Bushing Thread :
Voltage Rating - AC :
20V
Series :
34A
Actuator Length :
10.41mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Style :
Through Hole
Illumination Voltage (Nominal) :
Published :
Body Length or Diameter :
16.51mm
Surface Mount :
No
Base Product Number :
34ASP
Termination :
Solder
Datasheets
34ASP51B1M1RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"