34ASP48T7M2QT
Mfr.Part #
34ASP48T7M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Illumination Color :
Mechanical Life :
40000 cycles
Voltage Rating - AC :
125V
Illumination :
Non-Illuminated
Max Operating Temperature :
85 °C
Termination :
PC Pin
40,000 Cycles
Min Operating Temperature :
-30 °C
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Contact Function :
(ON)-OFF-(ON)
Radiation Hardening :
Solder
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Voltage - Rated AC :
125V
Momentary
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Center Contact Plating :
Silver
Series :
34A
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Length - Termination :
0.25 inch
Terminal Length :
0.25 inch
Termination Style :
PC Pin
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact Plating :
Silver
Actuator Length :
17.45mm
Grayhill
Body Height :
10.541mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage Rating (DC) :
28 V
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Throw Configuration :
Bushing Length :
0.448 inch
Features :
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Mount :
PC Mount, Panel
Lamp Type :
Contact Current(DC)-Max :
5A
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Bushing Type :
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Body Breadth :
12.7 mm
Current Rating :
5A
Contact Current(AC)-Max :
2A
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage Rating (AC) :
125 V
Illumination Type :
Non-Illuminated
Body Length or Diameter :
16.51mm
Datasheets
34ASP48T7M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"