34ASP48T7M1QT
Mfr.Part #
34ASP48T7M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Voltage - Rated DC :
28V
Mount :
Panel
Surface Mount :
No
Radiation Hardening :
Voltage - Rated AC :
125V
End Contact Plating :
Silver
Center Contact Plating :
Silver
Illumination Type :
Non-Illuminated
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Contact Resistance :
0.01 mΩ
Body Height :
10.541 mm
Published :
Contact Current(DC)-Max :
5 A
Insulation Resistance :
Bushing Type :
Max Operating Temperature :
85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
RoHS :
Details
Termination Style :
Solder Lug
Current Rating :
5A
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
400 mVA
Throw Configuration :
SPDT
Series :
34A
Voltage Rating - AC :
125V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Body Breadth :
12.7 mm
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Voltage Rating - DC :
28V
Illumination Type, Color :
Min Operating Temperature :
-30°C
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Termination Type :
Solder Lug
Chrome
Contact Current(AC)-Max :
2 A
Bushing Length :
0.448 inch
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Terminal Length :
0.156 inch
Actuator Length :
17.45mm
Datasheets
34ASP48T7M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"