34ASP47T7M2QT
Mfr.Part #
34ASP47T7M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Contact Plating :
Silver
Termination :
PC Pin
Body Breadth :
12.7 mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Switches
Contact Current(DC)-Max :
5A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Terminal Length :
0.25 inch
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Voltage Rating - DC :
28V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Actuator Length :
12.37mm
Voltage Rating - AC :
125V
Length - Termination :
0.25 inch
Panel Mount
Radiation Hardening :
No
Max Voltage Rating (DC) :
28V
TOGGLE
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage - Rated DC :
28V
Ingress Protection :
Contact Current(AC)-Max :
2A
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Body Height :
10.541mm
Bushing Length :
0.448 inch
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Current Rating :
5A
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Termination Style :
PC Pin
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Toggle Switches
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Body Length or Diameter :
16.51mm
Center Contact Plating :
Silver
Mount :
Panel
End Contact Plating :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Features :
Series :
34A
Datasheets
34ASP47T7M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"