34ASP47T7M1RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP47T7M1RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Product Category :
Toggle Switches
Base Product Number :
34ASP
Illumination :
Non-Illuminated
Product Status :
Active
Subcategory :
Switches
Bushing Type :
Actuator :
TOGGLE
Termination Type :
Solder Lug
Switch Action :
Momentary
Contact Function :
(ON)-OFF-(ON)
Mounting Feature :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Mounting Style :
Through Hole
Voltage Rating - DC :
20V
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Termination Style :
Solder Lug
Brand :
Grayhill
RoHS :
Details
Actuator Finish :
Chrome
Housing Material :
Stainless Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Grayhill
End Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Length or Diameter :
16.51mm
Voltage - Rated AC :
20V
Actuator Length :
12.37mm
Ingress Protection :
Circuit :
SPDT
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating - AC :
20V
Published :
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Termination :
Solder
Mount :
Panel
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Series :
34A
Features :
Actuator Type :
Standard Round
Sealing :
Epoxy
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Illumination Voltage (Nominal) :
Terminal Length :
0.156 inch
Power Rating :
400 mVA
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Type :
Toggle Switches
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Bushing Length :
0.448 inch
Body Height :
10.541mm
Lamp Type :
Illumination Type, Color :
Contact Form :
SPDT
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Package :
Bulk
Bushing Thread :
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
HTS Code :
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Illumination Color :
Reach Compliance Code :
Compliant
Body Breadth :
12.7 mm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Length - Termination :
0.156 inch
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Voltage - Rated DC :
20V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Surface Mount :
No
Electrical Life :
40,000 Cycles
Datasheets
34ASP47T7M1RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"