34ASP47T7M1QT
Mfr.Part #
34ASP47T7M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Contact Current(AC)-Max :
2A
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Center Contact Plating :
Silver
Voltage - Rated AC :
125V
Actuator Type :
Standard Round
Features :
Body Length or Diameter :
16.51mm
Published :
Body Height :
10.541mm
Voltage - Rated DC :
28V
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Ingress Protection :
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Termination Style :
Solder Lug
Circuit :
SPDT
Radiation Hardening :
No
Series :
34A
End Contact Plating :
Silver
Current Rating :
5A
Brass, Chrome Plated
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
HTS Code :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Body Breadth :
12.7 mm
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Bushing Length :
0.448 inch
Termination Type :
Solder Lug
Terminal Length :
0.156 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Toggle Switches
Bushing Type :
Toggle Switches
Contact Current(DC)-Max :
5A
Mounting Feature :
Panel Mount
Contact Current Rating :
5A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Length - Termination :
0.156 inch
Actuator Length :
12.37mm
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact Material :
Datasheets
34ASP47T7M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"