34ASP46T6M2QT
Mfr.Part #
34ASP46T6M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Through Hole
Bushing Length :
0.297 inch
Illumination Voltage (Nominal) :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Base Product Number :
34ASP
Contact Current(AC)-Max :
2A
Bushing Type :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Voltage - Rated DC :
28V
Termination Style :
PC Pin
Brass, Chrome Plated
Length - Termination :
0.25 inch
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Voltage Rating - DC :
28V
Features :
Voltage - Rated AC :
125V
Bushing Thread :
Published :
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Length :
11.43mm
Termination :
PC Pin
Actuator Type :
Flatted
Voltage Rating - AC :
125V
Body Length or Diameter :
16.51mm
End Contact Plating :
Silver
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Series :
34A
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Contact Plating :
Silver
Body Height :
10.541mm
Lamp Type :
Body Breadth :
12.7 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Current Rating :
5A
RoHS :
Details
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Radiation Hardening :
Non-Illuminated
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Switch Action :
Momentary
Contact Current(DC)-Max :
5A
Mounting Type :
Panel Mount
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Terminal Length :
0.25 inch
Grayhill
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Center Contact Plating :
Datasheets
34ASP46T6M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"